«Вигідний» криза для російських стартапів

0 View

start-pic905-895x505-7283
У яких перспективних напрямках рухаються російські стартапи

Через кризу бум стартапів в Росії сходить нанівець, а жарти про всюдисущих стартаперів в коворкінг звучать все рідше. Проте аналітики відзначають, що підприємці в нових умовах стали приходити з серйозними запитами, під які можна залучати реальні гроші. Про те, як ринок націлився на VR, Фінтех і e-health, — в матеріалі «Газети.Ru».

Зараз венчурні фонди намагаються вгадати тренди найближчих років, роблячи ставку на високотехнологічні продукти і сервіси. Інвестори роблять ставку на досить незвичайне напрямок: так, колишній генеральний директор рекламного агентства BBDO Moscow Ігор Лутц і засновник Digital October Георгій Тушинський запустили венчурний фонд VRTech для підтримки стартапів, які працюють в області віртуальної реальності.

«Сфера віртуальної реальності — одна з найперспективніших і високоінвестіруемих областей на сьогоднішній день. Ми знаходимося в самому початку бурхливого зростання VR-ринку, який ще не заповнений рішеннями », — розповів« Газеті.Ru »співзасновник VRTech Георгій Тушинський.

Підприємець прогнозує, що 2016 рік стане роком віртуальної реальності у всьому світі.

 

«Є всі шанси, що VRTech як спеціалізований венчурний фонд займе лідируючі позиції в російській VR-індустрії і встановить тренд інвестицій в проекти віртуальної реальності», — додав Тушинський.

Обсяг інвестицій в перші роки роботи фонду складе понад 300 млн руб. У кожен стартап планується вкласти від 10 млн до 30 млн руб. У 2016 році фонд має намір проінвестувати три — п’ять команд.

VR по-російськи

На російському ринку вже представлено кілька VR-рішень, які можуть зайняти непогані позиції в цьому сегменті. Одним із прикладів є Fibrum, готова позмагатися з західними VR-проектами. Російський стартап представив шолом віртуальної реальності, кілька десятків додатків і заслужив визнання фонду «Сколково».

Також створити вітчизняні окуляри віртуальної реальності збирається команда, що працює над створенням пристрою з простою назвою VRDevice. Поки інженери не приваблюють додаткових інвестицій і допрацьовують прототип свого гаджета.

Ще одним стартапом, націленим на просування VR, став Timvi від Avrorus. Компанія називає свою розробку російської соціальної платформою для спілкування, роботи і навчання в форматі віртуальної реальності. Прототип рішення для мобільних пристроїв на ОС Android був представлений на останньому Startup Village.

Там же команда інженерів з Уфи продемонструвала контролер Finch VR, здатний працювати з будь-яким смартфоном, комп’ютером і окулярами віртуальної реальності. Компанія розраховує не тільки на венчурні фонди, а й на краудфандінговие платформи, які є підмогою для просування стартаперскіх продуктів. Так, Finch VR вирішив шукати кошти через закордонний Kickstarter.

«Це не стільки спосіб заробити грошей, скільки можливість перевірити гіпотезу про попит на продукт і« нашуміти »про себе на весь світ. В першу чергу Kickstarter — PR-майданчик »,

- Повідомив «Газеті.Ru» засновник і виконавчий директор проекту Finch VR Віктор Еріванцев. Розробник заявив, що зараз Finch цікаві інвестори-партнери, які розуміють особливість роботи з хардверних проектами і супутньої специфіки. «Нам потрібні не просто гроші, а вихід на міжнародні ринки», — додав Еріванцев.
Перехід до B2B

Головні стартап-популяризатори від держави — фонди «Сколково» і розвитку інтернет-ініціатив (ФРІІ) — оголосили спільний набір проектів в партнерський Фінтех-акселератор за підтримки «провідних банків». Зокрема, до проекту приєднаються Сбербанк, «Відкриття» і «Райффайзен».

На початковому етапі ФРІІ інвестує 2,1 млн руб. в обмін на семивідсотковий частку в бізнесі. За підсумками проходження акселератора успішні проекти зможуть залучити ще 15 млн руб. у вигляді міні-сіда від ФРІІ, а також отримати статус резидента фонду «Сколково», податкові пільги і можливість отримати грант до 300 млн руб.

Screen_Shot_2016

 

Звіт ФРІІ за 2015 рік про прямих і венчурних інвестиціях в IT-сегменті

Керівник акселеративному і освітніх програм ФРІІ Дмитро Корж розповів «Газеті.Ru», що зараз вигідно інвестувати саме в Фінтех і медицину. За його словами, незважаючи на кризу, положення ринку стартапів не сильно змінилося, але свій вплив економічний спад все ж надав: з’явилося більше B2B-проектів, так як в цьому сегменті легше заробляти.

З цим згоден і головний аналітик Російської асоціації електронних комунікацій (РАЕК) Карен Казарян. У розмові з «Газетой.Ru» експерт зазначив, що в 2014 році пріоритетними галузями вважалися e-commerce і рекомендаційні сервіси (28% від загального числа угод), рішення для бізнесу (24%), освіту (8%).

У 2015 році найбільші інвестиції спостерігалися серед рішень для бізнесу (31%), e-commerce і рекомендаційних сервісів (19%).

«Зараз йде активна« уберізація »економіки, коли усуваються посередники. Таким чином знижується вартість товару або послуги. Сервіси, які використовують цю бізнес-модель, будуть дуже затребувані в перспективі », — поділився своєю думкою з« Газетой.Ru »начальник відділу аналітики StartTrack Олександр Чикунов.

Через інвестиційну площадку пройшов стартап Ismashed, який в StartTrack назвали невідкладною допомогою для гаджетів. За допомогою сервісу можна однією кнопкою викликати майстра в будь-який зручний час і місце для ремонту смартфона.

просунуті банки

У числі найбільш відомих для обивателя проектів в області Фінтех — мобільна оболонка Рокетбанка, яка не є фінансовою організацією, але надає користувачам послуги з зручним інтерфейсом на основі класичного банку.

Сервісу 2can & ibox, який надає послуги мобільного еквайрингу за допомогою спеціального терміналу (аналог російського LifePay і західного Square), вдалося в 2014 році залучити кілька мільйонів доларів завдяки венчурним фондам. Тоді ж повідомлялося, що стартап заручився підтримкою Ощадбанку.

Через ФРІІ ж пройшов проект «Скоріста», що надає скоринговую модель для мікрофінансових організацій. «У систему надходять відомості про позичальника: анкета, кредитна історія, дані з різних баз держорганів і т.д. Потім система обробляє ці відомості і видає оцінний бал. Якщо він прохідний, приймається рішення про видачу кредиту », — пояснили в прес-службі фонду.

Інтерес до Фінтех в Росії демонструють Сбербанк, Альфа-банк, фонд Life.SREDA і Тінькофф-банк. Останній на початку червня запустив освітній проект для студентів Tinkoff Fintech School. Передбачається, що його учасники зможуть отримати теоретичні і практичні знання з розробки фінансових сервісів. Особливим плюсом пропозиції «Тінькофф» є безкоштовне навчання — необхідно лише здати вступні іспити.

вигідний криза

«Мала кількість стратегічних інвесторів і, як наслідок, мале число виходів стартапів, тобто низька ефективність інвестицій, залишаються головною проблемою вже багато років»,

- Вважає Казарян. При цьому аналітик виділив основні чинники, які благополучно впливають на венчурний бізнес в Росії: величезний обсяг російського сегмента мережі інтернет і велика кількість фахівців. Привабливість російських венчурних проектів збільшує ослаблення рубля і пов’язаний з ним низький рівень зарплат «айтішників».

У свою чергу, Корж вважає, що криза не позначилася на активності ФРІІ. Крім того, з’явилися навіть додаткові переваги. Представник фонду зазначив, що інвесторам набагато вигідніше вкладати кошти саме під час економічного спаду. Запити ж стартаперів стали більш реалістичними. «Якщо раніше вони говорили, що впораються з проектом за 10 млн руб., То зараз цифра зменшилася до 2 млн руб.», — Пояснив Корж.

Чикунов також поділився досвідом з «Газетой.Ru»: «На нашому майданчику ми спостерігаємо збільшення активності з боку приватних інвесторів, особливо на стадії seed. Це підтверджується ринковою тенденцією: збільшується як середній розмір угод на ранніх стадіях розвитку компанії, так і кількість таких угод ».