Як змінилася робота Panasonic в Росії з-за санкцій і слабкого рубля

2 Views

3---light-pic510-510x340-83271

«Не можу сказати, що санкції вплинули на наш бізнес»

Про роботу в умовах санкцій, продаж техніки в Крим, падаючому курсі рубля і попиті на різні сегменти техніки  розповів генеральний директор компанії Panasonic Росія Дзюніті Судзукі.

- Перше ж питання про Росію. Ви пробули тут не так довго — які були очікування і чи виправдалися вони?

- Я приїхав в Москву в січні і провів тут вже більше місяця. Всі розуміють, що економіка Росії перебуває в дуже непростому становищі.

До свого приїзду я дуже переживав. Але після зустрічей з працівниками компанії, чиновниками і бізнесменами заспокоївся.

Ніхто не знає, скільки триватиме криза, але через деякий час Росія обов’язково повернеться до докризового рівня. Зараз я набагато більш оптимістичний, ніж до приїзду в Москву.

- І як вам Москва?

- Чесно кажучи, я шокований місцевим рухом. На деяких дорогах в одну сторону до шести смуг, і все одно машини стоять.

Прогнозувати свої переміщення неможливо. Одна і та ж поїздка може зайняти і тридцять хвилин, і три години.

- Повернемося до порядку денного. Ось санкції — як вони вплинули на діяльність Panasonic в Росії?

- Сукупний попит на електроніку скоротився. Але я дуже сподіваюся, що ситуація стабілізується і попит відновиться.

Не можу сказати, що санкції як-то особливо вплинули на наш бізнес в Росії.

Наша сила — в стабільному присутності на світових ринках. І з Росії ми йти не збираємося.

Як сказав президент Путін, постачальники, які залишають російський ринок, можуть втратити його назавжди.

Взагалі, негативні показники демонструє не тільки російська економіка. Щоб ефективно працювати в Росії, необхідно підтримувати освітні та наукові проекти, тому що вони є пріоритетними для держави. Ці галузі, у свою чергу, потягнуть за собою розвиток технологій, що сприятимуть створенню високотехнологічних виробництв і т. п. В цьому плані російський ринок для нас дуже перспективний.

Ми вже співпрацюємо з провідними вузами і, до речі, зафіксували рублеві ціни на обладнання Panasonic, яке поставляється в Росії в рамках освітніх тендерів.

- Як взятий Росією курс на імпортозаміщення на вас вплинув?

- Планів відкривати фабрики або робити що-то в Росії у нас поки немає. Хоча, по-моєму, це відмінна можливість реально закріпитися на російському ринку.

Ми зараз вивчаємо різні можливості. Адже в Росії можна не тільки виробляти техніку, але і розробляти програмне забезпечення і сервіси.

В цілому структура російської економіка така, що в найближчій перспективі повне імпортозаміщення можливо лише в деякому числі її секторів.

У сфері високих технологій імпортозаміщення дуже проблематично. На розробку чогось підуть роки, щось замінити і зовсім не можна.

- Санкції вам не страшні, імпортозаміщення не боїтеся. Невже і слабкий рубль на вас впливу не мав?

- У цьому плані ситуація однакова для всіх, в тому числі і для наших конкурентів. Слабкий рубль змушує нас підвищувати ціни, адже всі наші продукти виробляються за кордоном, а потім імпортуються в Росію. А з-за загального зростання цін попит у кількісному вираженні скорочується.

Хоча в грудні 2014 року росіяни почали масово скуповувати техніку. Щось схоже відбувалося і в Японії напередодні підвищення споживчого податку. Тоді люди активно купували товари, щоб не втратити свої заощадження.

Однак і після цього попит не став нульовим.

І в Росії електроніку не перестануть купувати — просто так на заміну застарілих пристроїв.

Ми хочемо використати цю ситуацію, щоб збільшити свою ринкову частку. Розширити канал продажів за рахунок нових партнерів — оптовиків, дистриб’юторів, мережевого роздробу. Якщо це нам вдасться, то після стабілізації ми зможемо нарощувати збут разом з відновленням ринку. Це те, до чого ми прагнемо.

- І як же ви будете позиціонувати себе в Росії в умовах кризи?

- На відміну від компаній, які орієнтуються тільки на низьку ціну товарів, Panasonic завжди прагнув створювати продукти, що представляють додаткову цінність для споживача. Впевнений, що залишаються люди, які можуть собі дозволити таку техніку.

У складний час ми хочемо зосередитися на продуктах, які життєво необхідні людям, а не на приємні дрібнички, без яких можна обійтися.

Люди думають про здорове і смачне харчування навіть у кризу, тому ми будемо активніше просувати кухонну техніку, а не тільки телевізори і аудіосистеми. Крім того, чоловікам складно перестати голитися, а жінкам — стежити за своїм зовнішнім виглядом, тому збережеться попит на товари для краси і здоров’я.

- А чим запропонована вами кухонна техніка відрізняється від пропонованої конкурентами?

- Наша мета — створити пристрої, які допоможуть людям правильно харчуватися. Наприклад, готувати страви, зберігаючи в них корисні речовини.

Ми тестуємо техніку у власній лабораторії в Москві, співпрацюємо з Інститутом харчування РАМН.

У наших нових мультиварках використовуються спеціальні алгоритми, які сприяють збереженню їжі до 30% більше поліненасичених кон’югованих жирних кислот, а також вітаміну С і хлорогенової кислоти. В мікрохвильових печах встановлюються потужні генератори пара, завдяки чому ви можете використовувати СВЧ як пароварку і так далі. Саме технології є основою нашого лідерства.

- А як ви збираєтеся впроваджувати інтернет речей і стриминговые сервіси в російських реаліях?

- Очевидно, що час інтернету речей прийде. Технічно ми вже можемо без проблем підключити до мережі практично будь-який пристрій. Головне питання — яку вигоду від цього отримає клієнт. Що б ви не підключали до інтернету, це повинно приносити якусь користь.

Технічно все вже готове для підключення до інтернету будь-якого пристрою.

Ситуація з доступом в мережу в Росії буде поліпшуватися. І потрібно бути до цього готовими. Ми вже працюємо з місцевими постачальниками веб-контенту, які інтегруються в наші розумні телевізори VIERA. Навіть якщо глобальні сервіси, такі як Netflix, поки не присутні в Росії, ми повинні запропонувати власникам VIERA альтернативу.

- Ваша компанія була Світовим партнером МОК і офіційним постачальником побутової техніки для Олімпіади в Сочі. А як щодо прийдешнього чемпіонату світу з футболу?

- Не можу розкрити всіх секретів, але скажу, що в цьому напрямі у нас додасться роботи — ми вже беремо участь у багатьох проектах, пов’язаних з майбутнім чемпіонатом.

- А взагалі — з ким в Росії ви співпрацюєте?

- Ми беремо участь в проекті «Сколково». У минулому році було підписано угоду про відкриття центру розробок і досліджень Panasonic на території Сколково. Орієнтовно це відбудеться навесні цього року. Але вже зараз ми співпрацюємо з декількома стартапами-резидентами.

- В Криму працюєте?

- В даний час з місцевими дилерами ми не працюємо.

- Напевно вашу продукцію туди перепродують?

- У мене немає такої інформації.

- Тоді питання про попит. Де найактивніше купують вашу техніку в Росії?

- Позиції Panasonic в регіонах набагато сильніше, ніж у Москві. І я хотів би зберегти їх.

У Москві і Санкт-Петербурзі ще є можливості для зростання, особливо в сегменті в2в, адже весь бізнес зосереджений у двох столицях. Ми маємо намір це використовувати.

Існують речі, які компанії будуть інвестувати кошти навіть в самий важкий час. І я розраховую на зміцнення наших позицій не тільки в споживчому, але насамперед — в корпоративному сегменті. Ми будемо розвивати співпрацю з державними органами, великими компаніями, освітнім сектором.

- І знову виникає питання імпортозаміщення. Як же потрапити в струмінь, адже софт вимагають російський?

- Ми завжди знаходимо місцевих партнерів. Наприклад, на наше обладнання встановлюється партнерський софт, і на виході виходить локалізоване рішення. Ми досить давно йдемо таким шляхом, і проблем для співпраці з b2b-клієнтами в Росії не виникає.